Prawidłowe zachowanie w przypadku pożarów

Często wydaje nam się, że nam samym nic złego w życiu nie może się przydarzyć, bo uważamy, że jesteśmy w czepku urodzeniu, dlatego mamy szansę wyłącznie na szczęście. Szybko zostaje ono jednak zaburzone, gdy stajemy oko w oko z nieprzyjemną sytuacją, z jaką wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia. Prawdopodobnie każdy z nas poczuje silne przerażenie, gdy zobaczy wielki pożar i nie będzie wiedzieć, co ma z nim zrobić. Powinniśmy zatem wcześniej poznać urządzenia gaśnicze i dowiedzieć się, jak należy prawidłowo zachowywać się podczas takich sytuacji, aby uniknąć ich nieprzyjemnych konsekwencji lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. A tak praktyczną wiedzę zapewniają nam korzystne szkolenia przeciwpożarowe.

Czego możemy dowiedzieć się na takich szkoleniach?

Chociaż zawsze najbardziej wartościowa i interesująca jest dla nas wiedza praktyczna, zanim zaczniemy ją zdobywać, musimy zapoznać się z teorią, bez jakiej zdobycie pewnych umiejętności byłoby niemożliwe. Nie narzekajmy więc na to, że idąc na szkolenie, zostajemy w pierwszej kolejności wysłani na lekcje teoretyczne, które przecież też nam się przydadzą.

To na nich wykwalifikowani i doświadczeni nauczyciele opowiedzą nam o tym, jakie urządzenia gaśnicze możemy napotkać w różnych miejscach, z czego się one składają, jak się z nich korzysta, jak one działają i gdzie możemy znaleźć ich instrukcję obsługi. Nauczymy się też wszystkich numerów alarmowych, pod jakie zawsze będziemy mogli zadzwonić, gdy nie uda nam się samodzielnie ugasić pożaru. Mając już tą cenną wiedzę teoretyczną, przejdziemy do wykorzystania jej w praktyce, zatem weźmiemy udział w krótkich scenkach, w których staniemy oko w oko z samym pożarem. Wtedy nauczyciele ocenią nasze umiejętności, sprawdzając, czy potrafimy sami wykorzystać właściwie urządzenia gaśnicze, czy potrafimy zachować spokój w kryzysowej sytuacji i czy potrafimy w jej trakcie przypomnieć sobie numer alarmowy. Na pewno jednak poradzimy sobie z tymi wszystkimi zadaniami i pomyślnie ukończymy szkolenie.